Bylinky jsou nedílnou součástí našeho života

Vždyť je naleznete, kam se podíváte. Vyrábí se z nich léky, kosmetika, čaje, ale také rostou všude kolem nás. Někdo je vůbec nevnímá jako byliny a někdo je vnímá jako jednu velkou bylinnou lékárnu. Na této stránce vám přiblížím evropské bylinky, které nám běžně rostou na zahrádce, nebo na louce. Budu se snažit vám je popsat a vysvětlit jejich působení podle tradiční čínské medicíny. Vždyť čínská medicína zdůrazňuje rovnováhu těla i ducha a dává důležitost tělesné i duševní stránce člověka. Čínská medicína kromě principu JIN a JANG používá nauku o pěti elementech

oil

Tyto elementy ovlivňují buďto svým fyzickým obsahem, nebo energetickým působením člověka, tak prostředí, ve kterém žije. Tyto elementy jsou: země, voda, oheň, kov, dřevo.Při míchání bylinných směsí se zohledňuje, aby bylinky působily na určitý orgán, nebo snižovali jedovatost hlavní léčivé byliny, nebo měli pomocný účinek.Není ale vhodné, je používat jen tak, prože vám chutnají.Není radno je podceňovat! Vždyť z mnohých se vyrábějí léky, které potom užívají nemocní lidé. Můj cíl není vás vystrašit, abyste se bylin báli, ale pomoci vám pochopit jejich sílu a sílu celé přírody.

Při správném použití a dobře namíchané směsi podle lékopisu jsou ku prospěchu vašemu zdraví. Já sama ještě zdaleka neznám všechny bylinky a ještě velmi dlouho se je budu učit.Dovolte mi, abych se s vámi podělila o moje vědomosti a zkušenosti, které jsem získala ve škole fytoterapie a představila vám zelené bohatství, které nám nabízí naše země.

V přírodě najdeš všechny odpovědi

K bylinkám řadíme rostliny ceněné pro léčivé účinky a schopnost obohatit chuť i aroma pokrmu.Podle této obecné definice se za bylinky nepovažuje jen koření,ale třeba i obyčejné pampelišky,které nám rostou na zahradě.Naštěstí máme několik vodítek,díky nimž si můžeme ujasnit rozdíly mezi nimi.Jestliže používáme listy nebo květy určité rostliny,považujeme ji za bylinku,zatímco při využití semen,kořenů,plodů či kůry rostliny ji považujeme za koření. Dalším vodítkem je to, že rostou v mírném podnebí, zatímco koření často pochází z tropických oblastí. Jsou většinou zelené a mají jemnější chuť. Koření naproti tomu bývá hnědé, černé nebo červené a má výraznou palčivou chuť.

Většina bylinek je zařazena do tří botanických čeledí: hluchavkovité, miříkovité a hvězdnicovité. Když se naučíme rozpoznávat jejich hlavní typické znaky, budeme překvapeni,jak snadno lze k sobě podle příbuznosti přiřazovat bylinky v naší zahrádce. Ostatní spadají do různých čeledí.

Chamomile

Historie

Bylinky, které používáme mají bohatou historii. Nejprve se užívaly a později i pěstovaly k obřadním a duchovním účelům a pro své léčivé vlastnosti. Třebaže v dávných dobách se znalosti o rostlinách šířily ústním podáním,už kolem roku 3000př.n.l. byly léčebné postupy zaznamenány na babylonských hliněných deskách. Mnoho znalostí o bylinkách poskytují také díla mnichů, kteří zakládali klášterní zahrady, kde pěstovali bylinky a studovali jejich léčebné účinky. Po mnoha desetiletích, kdy stály bylinky jakožto pomocník v kuchyni i při léčbě různých neduhů na okraji zájmu, jsme však svědky jejich renesance. Lidé si stále více uvědomují význam přírodních produktů a používají bylinky v kuchyni, k léčení zdravotních obtíží, vyrábějí si vlastní kosmetické a toaletní přípravky a bylinky využívají i k udržování čistoty v domácnosti.