Zázvor lékařský

“ Zázvor má hřejivé a trávící vlastnosti a přináší prospěch žaludku.“

                                                                                           John Gerard, 1597

Zázvor lékařský je vytrvalá bylina 0,3-1 m vysoká se silně rozvětveným oddenkem. Lodyhy jsou tvořeny dlouhými listovými pochvami, které jsou často dlouhé až 50 cm. Bělavé květy rostou v klasovitých květenstvích.

Zázvor pochází z tropické Asie a jako léčivá bylina se na Západě používá již nejméně 2000 let. Na americké kontinenty jej přivezli Španělé a nyní se pěstuje extenzivně i v Západní Indii. Jako horká vysušující bylina se zázvor tradičně používal k zahřátí žaludku a zahnání nachlazení. V 18. století se přidával do léčebných prostředků ke změně jejich působení a snížení dráždivých účinků na žaludek. Tímto způsobem se zázvor používá i dnes v Číně, kde snižuje jedovatost některých bylin

Zázvor lékařský

Zázvor a jeho léčebné účinky.

Zázvor léčí nevolnost a zvracení, kinetózu, nachlazení, dráždivý kašel s velkým množstvím hlenu, střevní infekce, zánět varlat, závratě, vysokou hladinu cholesterolu v krvi, zánět slinivky břišní. Podporuje trávení, působí proti zvracení, zvyšuje slinění, má stimulační a kardiotonické účinky, rozpouští hlen.

Zázvor dle TČM

Čerstvý oddenek:

Povaha- teplá

Chuť- pálivá

Tropizmus ke dráze plic, sleziny, žaludku

Je to první volba při prochladnutí (ofouknutí, viróze), jednoduše při vpádu větru a chladu. Moderní medicína mu přisuzuje antivirové účinky. Jeho použití není vhodné, když se jedná o vnitřní horkost, provázenou kromě horečky také pocením, velkou žízní a rychlým pulzem.

Sušený oddenek:

Povaha- horká

Chuť- pálivá

Tropizmus ke dráze plic, sleziny a žaludku

Používá se při závažnějších stavech, provázených pocity chladu, i když člověk leží pod peřinou. Silně podporuje trávení a tím i srdce, které nemusí tolik podporovat slezinu. Je zakázán v těhotenství a při pocitech vnitřního horka

Zázvorový čaj

Připravujeme zalitím nakrájených tenkých plátků syrového zázvoru vroucí vodou a louhováním 15 minut v zakryté nádobě. Aby nevyprchaly cenné silice, zejména lehce citronová chuť. Pozor! Po vypití byste už neměli chodit ven, ofouknout, prochladnout, jít plavat atd. Ranní zázvorový čaj předtím, než vyrazíte do práce je „zkratka“ k nachlazení.

Dlouhodobé „preventivní“ popíjení způsobuje akumulaci horka a vysušení plic! Je to léčivka, nikoliv poživatina, jako třeba ovocný čaj.

Zázvor v kosmetice tianDe

I kosmetika tianDe využívá účinků zázvoru.

Šampon na vlasy

„ Zlatý zázvor“

Šampon je účinný při potlačení nadměrné aktivity mazových žláz. Odstraňuje příčiny vzniku lupů Extrakt zázvoru aktivuje mikrocirkulaci ve vlasové pokožce, urychluje růst vlasů. Neobsahuje sulfáty!

TianDe šampon ZLATÝ ZÁZVOR – koupit ZDE

Balzám na vlasy

„Zlatý zázvor“

Balzám zlepšuje krevní oběh a výživu vlasové pokožky, odstraňuje příčiny vzniku lupů. Podporuje posílení a růst vlasů, zlepšuje jejich strukturu, vlasy jsou hedvábné hebké a pružné.

TianDe balzám na vlasy ZLATÝ ZÁZVOR – koupit ZDE

Šampon

„Aktivátor růstu vlasů“

Jemně čistí pokožku hlavy a vlasy. Zlepšuje přítok krve do vlasových folikulů a stimuluje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání, pomáhá odstranit lupy. Podporuje zdraví vlasů a vlasové pokožky. Neobsahuje sulfáty!

TianDe-šampon, aktivátor růstu vlasů – koupit ZDE

Tělová sůl „Horký zázvor“

Tělová sůl Horký zázvor vám pomůže v boji s nedokonalostmi. Zázvor v kombinaci s mořskou solí propůjčuje pokožce hladký a hedvábný vzhled, pomáhá redukovat celulitidu a viditelně vypíná pokožku. Přípravek má dvojí účinek:

– zázvor výborně zahřívá pokožku, zlepšuje mikrocirkulaci,

– mořská sůl skvěle čistí a odstraňuje zrohovatělé buňky epidermis.                                               Zvyšuje se pružnost a tonus pokožky, buňky vstřebávají množství důležitých a prospěšných prvků. Krystalky soli při styku s pokožkou zajišťují skvělý masážní účinek.    

                     TianDe-tělová sůl, HORKÝ ZÁZVOR – koupit ZDE

Co říci na závěr?

Zázvor je prohřívající bylina, kterou lze v našich podmínkách pěstovat pouze ve vyhřívaných sklenících.

V domácím prostředí máte možnost si vypěstovat čerstvé oddenky sami v truhlíku či v květináči.

Využívá se čerstvý i sušený kořen, odvar, výluh, prášek či éterické oleje. Může se použít v tobolkách či kandovaný. Jedno je ale důležité. nepoužívejte zázvor jen tak. Je to bylina a má své účinky. Při nevhodném použití může přitížit, ba dokonce ublížit tak, jako všechny bylinky.

V kosmetice se používá v produktech zahřívajících, prokrvujících, na rozproudění lymfatického systému. Ve vlasové kosmetice při mastících se vlasech a při tvorbě lupů. Také prohřívají a prokrvují vlasovou pokožku, tím stimulují vlasové folikuly k růstu vlasů.

Vyplňte registrační údaje a vyčkejte na email.

Nakupujte tianDe kosmetiku za velmi výhodné ceny.

Registrací získáte i silnou produktovou skupinu a svého osobního poradce kosmetiky tianDe.

 

Napsat komentář