Jak se na detoxikaci a jaro dívá čínská medicína?
Jaro je pro detoxikaci jedním z nejvhodnějších období.
V žádném případě se tady nechci označovat a ani být za nějakého odborníka čínské medicíny. To mi nepřísluší a už vůbec nejsem. Jen mě zajímalo, jak na jaro a detoxikaci pohlíží právě čínská medicína.
Jaro v čínské medicíně začíná trošku odlišně, než u nás. Pravý začátek je 13. února a trvá do 25. dubna. V tuto dobu začíná vše pučet a příroda se začíná probouzet. Proto i naše tělo je třeba vyčistit a detoxikovat, abychom mohli vykvést i my.
Toto období je spojeno s játry a žlučníkem. Je velmi vhodné tyto orgány pročistit, ale nevyčerpat.
Proč nevyčerpat?
Právě proto, že přes zimu dostali docela dost zabrat, tak jim přece nebudeme přikládat. Ruku na srdce. Zima je u hodně lidí spojena s depresemi, špatnou náladou, nervozitou, vyčerpáním. Hodně lidí je nerudných tzv.“žlučovitých“. Znáte to? Připomíná vám to něco? I já jsem mívala zimní období spojené se špatnou náladou.
Vždy jsem říkala, že zimu nemám ráda. Ale proč? Jako dítě jsem přece zimu milovala. Vše je v hlavě. Když budete pořád říkat, že zimu nesnášíte, i vaše tělo se k zimě postaví zády, bude unavené a nebude se zimou chtít mít nic společného.
Proto velmi ráda vzpomínám na zimní období, kdy jsem byla ještě dítě. Těším se na Vánoce a na vše, co je se zimou spojené. A najednou je to lepší, nejsem tak otrávená, negativistická. Každé roční období má něco do sebe a každé je krásné.
Proto je také dobré na jaře odlehčit játrům a žlučníku a trochu jim pomoci s očistou. Hned se na svět budete dívat jinýma očima.
Vždyť začínají pučet mladé kopřivy, které mají čistící schopnost, nebo třeba pupeny břízy. Pijte bylinkové čaje zaměřené na detoxikaci. Popíjejte i mátový čaj. Přidávejte mladé kopřivy do salátů.
Strava by měla být odlehčená a hodně zelená. Vhodné je zařadit čínské zelí, špenátové listy, mangold, čekanku, rukolu, kedlubny, brokolici, cibuli, pampeliškové listy, rebarboru), čerstvé výhonky (ze sóji, řeřichy, vojtěšky, mungo fazolí), z luštěnin jsou obzvláště vhodné mungo fazole a kysané zelí, hlavně šťáva z něho. Přidejte do stravy krátce vařenou nebo dušenou zeleninu a to nejlépe ke každému jídlu.
.
Buďte na své tělo hodní
Nepřidávejte svému tělu toxiny. Omezte tučná, sladká a těžká jídla. V tento čas omezte i alkohol.
Není potřeba zásadně drasticky čistit organismus. Stačí jen přizpůsobit jídelníček a poslouchat svoje tělo. Vždyť podle čínské medicíny má mezi tělem a duší panovat rovnováha a harmonie.
Věřte, že každý to má v sobě. Každý má šestý smysl a intuici. Jen ne každý poslouchá své tělo, co mu říká. Každá nemoc je jen odraz toho, že děláme něco špatně. Nemoc je disharmonie našeho těla a duše. Takhle to vidí čínská medicína a takhle to vidím i já.
Je jen na vás, jak to uvidíte vy !